Bloog Wirtualna Polska
Są 1 269 993 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Wiadomości o chomikach Dżungarskich

wtorek, 17 marca 2009 21:04
Skocz do komentarzy

Chomik dżungarski

Phodopus sungorus

 

 

Podstawowe informacje

Gdy decydujemy się na chomika, jednym z naszych najczęstszych zakupów jest właśnie chomik dżungarski. Tego charakterystycznego zwierzaka z wyglądu zna każdy-mały, szary, z czarną pręgą. Dlaczego właśnie on? Jest to świetny gatunek dla osób, które nie chcą zajmować się profesjonalną hodowlą chomików, tylko pragną mieć przyjaciela, który szybko się oswoi, będzie chętny do zabawy i odpowiedni dla dzieci. Dżungarki, podobnie jak chomiki chińskie należą do grupy chomików karłowatych. Żyje mniej więcej 2-3 lata (jednak rzadko kiedy dożywa trzech), waży mniej więcej 30-40g. Właściwie są samotnikami, jeśli chcemy trzymać kilka dżungarków, muszą pochodzić one z jednego miotu (być rodzeństwem). Jak sama nazwa wskazuje, dżungarki pochodzą z Dżungarii (Azja) gdzie po raz pierwszy zostały znalezione i opisae. Gatunek ten nie zapada w sen zimowy, jest aktywny przez cały rok. Ciąża trwa mniej więcej 19-22 dni, w jednym miocie znajduje się 4-7 chomiczków. Jako chomik hodowany w domu, jest obecnie na drugim miejscu (pierwszy jest chomik syryjski). Często wykorzystuje się go w laboratoriach, do prowadzenia badań.

 

 

Wygląd  

Jak już wspomniałam, dżungary należą do jednej z mniejszych ras. Dorosły chomik osiąga 9 cm długości (samce są większe-około 11 cm, a samice mniejsze-ok. 8 cm). Brzuszek ma jasnoszary, grzbiet ciemnoszary oraz posiada czarną pręgę biegnącą od czoła do ogonka. Ogonek jest malutki i biały, często wygląda jak kawałek waty:) którego prawie nie widać, gdy zwierzak siedzi. Łapki są owłosione, a nosek różowy. Ponieważ w rejonie występowania w zimie jest śnieg, chomik ten przybiera w tym okresie jaśniejszą barwę. Futro może się stać nawet białe. Zmiana ubarwienia futra na zimę pozwala chomikowi na lepsze dopasowanie się do otoczenia. Niektóre odmiany hodowlane są przez cały rok białe. Rosną przez całe życie. Kształt ciała jest zaokrąglony, a patrząc na zwierzę od góry czaszka wydaje się mieć kształt prostokątny. Trzy tylne poduszki na stopkach są ukryte, a trzy przednie-pokryte futerkiem. Dziko żyjące chomiki są w lecie ciemnoszare, posiada zaciemnienia na ciemieniu, barkach i po bokach, gdzie występują też często białe plamki.

Istnieją trzy odmiany kolorystyczne futra dżungarka, nadające się do hodowania w domu:

 • naturalna-grzbiet jest szarobrązowy, brzuszek jasnoszary, przechodzący nawet w biel. Na bokach posiada trzy, charakterystyczne dla tej rasy łuki, czyli linie pomiędzy ciemnym a jasnym futrem, pręga biegnąca wzdłóż kręgosłupa jest czarna.
 • Szafirowa-bardzo podobne ubarwienie do naturalnego, tyle ze futro chomika przechodzi w odcienie niebieskiego. Futro jest szare a pręga grzbietowa ciemnoszara-też posiada niebieski odcień.
 • Perłowa-to charakterystyczne ubarwienie, gdyż chomik ma białe futerko, u nasady szaroczarne. Pręga grzbietowa zazwyczaj jest mało widoczna, czasem widać jedynie jej zaniki lub fragmenty. Często są mylone z chomiczkami, które mają futerko zimowe.

 

/\

|

Umaszczenie i kształt ciała dżungarka

 

/\

|

Spotykane są również odmiany chomcia dżungarskiego, jesli chodzi o umaszczenie, np.: białe. Dla wszystkich charakterystyczna jest czarna pręga.

 

Charakter  

Chomiczki dżungarskie bardzo łatwo się oswajają, dlatego są jednymi z najczęściej wybieranych chomików. Jest żywy, nerwowy, uwielbia się popisywać, dlatego lepsza dla dżungara jest klatka niż terrarium. Jest aktywny głównie w nocy. Bardzo przyjacielski, lubi być brany na ręce, oczywiście nie za często:D

 

/\

|

Dżungarek ;)

Na wolności  

Na wolności zamieszkuje stepy i tundry Syberii Zachodniej. Można na nie natrafić w Kazahstanie, Dżingarii (Zungarii, Sungarii lub Djungarii-posiada wiele nazw), Mandżurii... W poszukiwaniu jedzenia może zawędrować nawet na obrzeża lasów. W zimie jego futerko zmienia kolor na jasnoszary, nawet czasem na biały, co służy do maskowania się w śniegu. Podgatunkiem tego chomika jest chomik karłowaty Campbella. Na wolności żyją stadnie.

Jest to jeden z najdawniej opisanych gatunków-jako pierwszy został opisany w 1772 roku przez przyrodnika Petera Simona Pallasa. Ponieważ zostały znalezione w Dżungarii, dostały nazwę "chomik dżungarski". W 1910 roku została wprowadzona nazwa łacińska Phodopus, przez Millera. Pochodzi od phodos dopełniacza greckiego φώς phos, czyli pęcherz, lub bąbel, oraz od greckiego πούς pous (stopa). Jeśli chcemy przetłumaczyć nazwę łacińską bardzo dokładnie na polski, brzmiałaby ona "pęcherzostopy chomik dżungarski".

Na wolności budują podziemne notki, posczególne komory mogą być oddalone od siebie nawet o wiele, wiele metrów-jak już pisałam, chomik nie zasypia w czasie zimy, nawet wtedy poszukuje jedzenia i zapasów, jednak obniża swoją ciepłotę ciała aby móc zużywać mniej energii, tak bardzo potrzebnej w czasie zimy. Posiadają też duże zasoby tłuszczu w ciele, skąd moją czerpać energię-przez to chudną czasem nawet do 15 gramów!  W chłodniejszych okresach trudno jest natrafić na grupę chomików dżungarskich-częściej widuje się je samotnie.

 

 

Rozmnażanie

U wszystkich chomików karłowatych trudno jest zaobserwować, kiedy mają ruję-powtarza się ona jednak mniej więcej co 4-7 dni. Zaloty wyglądają podobnie jak u chomiczków syryjskich. Chomiki dżungarskie rozmnażają się cały rok, samiczka może urodzić 3-7 razy w roku. Ciąża trwa 19-22 dni (mniej więcej 3 tygodnie), w jednym miocie naliczyć możemy do siedmiu maluchów. Jeśli chodzi o ich wychowanie, samica zajmuje się tym samodzielnie. Dojrzałość płciową osiągają, gdy mają 1 lub 2 miesiące. Podobno gatunek tem rozmnaża się jedynie w okresie letnim i nigdy nie zaobserwowano przypadku, żeby rozmnażał się podczas zimy.

 

KLASYFIKACJA CHOMIKA DŻUNGARSKIEGO (dla ciekawych)  

Domena: eukarioty

Królestwo: zwierzęta

Typ: strunowce

Podtyp: kręgowce

Gromada: ssaki

Podgromada:  żyworodne
Szczep: łożyskowce

Rząd: gryzonie

Rodzina: chomikowate

Rodzaj: Phodopus

                                                                                         Gatunek: chomik dżungarski
Podziel się
oceń
6
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 17 listopada 2016 0:49

  Zapraszam :)

  autor

  blog: http://tsvmuenster.de/16ln-matratzen/matratze-baby-stiftung-warentest.html

 • dodano: 04 listopada 2016 1:40

  najrozlewniejszy

  autor Arnolda

  blog: http://meblor.com.pl/ekskluzywny-sex-telefon/

 • dodano: 14 grudnia 2015 12:05

  Zapraszam :)

  autor Anita

  blog: http://sideboardssale.better-furnitures.co.uk/dressers-5ft-52.html

 • dodano: 02 grudnia 2015 23:42

  Zapraszam :)

  autor Anita

  blog: http://jeux-premier-age.ak6.fr/jouets-dveil/quel-jouet-pour-bebe-8.html

 • dodano: 27 listopada 2015 1:25

  Zapraszam :)

  autor Anita

  blog: http://bedssofa.better-furnitures.co.uk/beds-keighley.html

 • dodano: 09 listopada 2015 21:34

  Zapraszam :)

  autor Anita

  blog: http://fs-inspire.uk/bathroom-furniture/B00KBCCAQY-phoenix-tall-storage-unit-amp-plinth.html

 • dodano: 13 lipca 2013 20:00

  CIEKAWE TO ! <3 I PRZYDATNE ;)

  autor WiktoriAA

  blog: KRWAWE KŁY

 • dodano: 31 stycznia 2012 12:30

  fajny blog
  będę mieć niedługo chomika dżungarskiego
  dzięki za porady

  autor chomcia74763

  blog: nie mam

 • dodano: 21 września 2011 17:38

  lubie uprawiać sex z chomikami też mam chomika i oglądamy razem porno

  autor kater

  blog: nie mam

 • dodano: 21 września 2011 17:36

  autor kater

  blog: nie mam

 • dodano: 16 lutego 2011 20:45

  hej. fajny blog. ja tez mam dżungarka ma na imie GRYZIA bo wszystko lubi podgryzywać

  autor OLIWIA

  blog: nie mam

 • dodano: 16 lutego 2011 20:42

  fajny Blog ja też mam dżungarka ma na imie gryzia bo lubi wszystko podgryzywać jest bardzo kochana tak jak wszystkie chomiczki XD

  autor OLIWIA

  blog: NIE MAM

 • dodano: 28 listopada 2010 12:40

  Też mam chomika Dżungarskiego moja ma na imię ~Łupinka~ Jest moją najlepszą przyjaciółką
  Ps. One są takie słodkie ;**

  autor Werka ;]

  blog: xxchomikixx.bloog.pl

 • dodano: 27 listopada 2010 22:20

  mój chomik ma na imię whiski i nie cierpi domków dla gryzoni

  autor klaudia

  blog: 4 c.h

 • dodano: 27 listopada 2010 14:33

  fajny blog. zapraszam do mojego :)

  http://zwierzeta-magda26572.blogspot.com/

  miałam 3 chomcie dzungarskie :D

  autor magda26572

 • dodano: 17 listopada 2010 17:13

  Do juxfux - to niejest prawda to nizaleźy od tego czy to rodzina czy nie . A i jeśli chodzisz do weterynaża to najlepiej jak się go zapytasz ; )

  autor w

  blog: wet

 • dodano: 17 listopada 2010 17:11

  Teraz tak co do twojej noci. Mam wiele zastrzeżeń !! Po pierwsze nie wszystkie dźungarki mają perngę [ mój jest rudu w łatki { bez prengi } ] Po drugie jeśli chomikiem dźungarskim dobrze się zajmuje to w noc śpi, a wdzień np.: gryzie klatke lub tym podobne bo chce się bawić, Po czwarte zapomniałaś/łeś napisać że [ to bardzo ważne ] w jeden dzień może być 3 małe a w drugie już 6 maluszków bo samica rodzi chyba przez ok. 5 dni . To tyle . A i to do Eweliny - Możesz nie oswoić teraz swojego chomika, poniewaź dźungarki nie są łatwe [ jak tu jest to powiedziane ] do oswojenia to zależy od charakteru danego chomika . Musisz poświęcać mu dużo czasu. Najlepiej przed wyjęciem chomika daj mu ręke do powonchanoia i go pogłaskaj, nie bój się go chomika najczęściej mcno nie gryzą ; )

  autor Pinezka

  blog: nie mam x d

 • dodano: 23 sierpnia 2010 8:33

  Moja koleżanka kupiła w sklepie chomika dżungarskiego (podobno był ostatni) i się okazało że wygląd ma prędzej chomika syryjskiego. Byłam u niej jeden dzień po zakupie chomika. Chomik był ładny ale uciekał i gryzł nie dając się na ręce. Jest u koleżanki około 2-3 miesiące i jest dużo większy od mojego chomika dżungarskiego który ma 5 miesięcy

  autor Krulik

  blog: -

 • dodano: 07 sierpnia 2010 14:38

  ja też mam chomika nazywa się Pusia jest kochana i słodka fajny blog

  autor domi$

  blog: niemam

 • dodano: 20 czerwca 2010 14:07

  super bloog zapraszam do mnie i zostaw komentarz

  autor justa

  blog: chomiki576.bloog.pl

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

niedziela, 22 października 2017

Licznik odwiedzin:  16 401  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Tyle tu pisałam.

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj fanie chomiczków!!!!


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Na moim blogu znajdziesz obrazki,zdjęcia i wiadomości o chomiczkach! Zapraszam!!! Wchodźcie!!!

To o mnie!!!!

Mam na imię Sandra i mam 11 lat.Bardzo lubię zwierzęta i mam w domu chomika który się nazywa Tikuś!!!

Wszystko to co jest na moim blogu...

Odwiedziny: 16401
Wpisy
 • liczba: 7
 • komentarze: 80
Galerie
 • liczba zdjęć: 10
 • komentarze: 9
Punkty konkursowe: 0
Bloog istnieje od: 3165 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl